клуб твоих интересов и выгодных предложений

Предложить новость
Добавить афишу
Предложить новость
Добавить афишу

Помочь Вооружённым Силам Украины!

Ссылка для переводов
Блог компании iClub

Крашанки, писанки, драпанки й крапанки – варіанти підготовки великодніх яєць

16.04.2020

Паска – це головний символ Великодня, символ Воскресіння та Небесного Царства. Іще одним символом цього свята ж писанки і крашанки. Яйце символізує нове життя і відродження. Напередодні свята господині фарбують крашанки, аби поставити їх потім на святковий стіл. Зазвичай, вранішня Великодня трапеза починається зі шматочка паски та яйця.

Люди розписували яйця ще до християнства. У слов’янській культурі яйце символізувало сонце. Зараз – це символ радості та віри у воскресіння Христа. За однією з версій, перше великоднє яйце Марія Магдалина принесла римському імператору Тиберію. Коли вона сповістила його про Воскресіння Христа, імператор сказав, що це неможливо так само, як і те, що куряче яйце після цих слів стане червоним. І ось саме після цих слів яйце насправді стало червоного кольору.

Традиція фарбувати яйця бере початок з давніх-давен. За два тисячоліття вона дуже урізноманітнилася. Кожна родина і кожна господиня обирає свій варіант фарбування. Діти дуже охоче беруть участь у цьому процесі. У родинах зазвичай для фарбування обирають різні фарби, як штучні, так і природні, або купляють кольорові наліпки. Згідно з традиціями, колір, у який фарбуються яйця, має своє значення: колись людям похилого віку дарували яйця темних кольорів, дітям - зелені або блакитні, молоді – червоні, господарям, до яких йшли у гості, - жовті. Барвники готувалися з рослин. Зеленого кольору надавали проліски або насіння соняшника, коричневого – кора дуба чи вільхи, жовтого – гілки або кора дикої яблуні. Насправді ж у фарбуванні яєць є, так би мовити, свої жанри. Існує чотири основні техніки фарбування – це крашанка, писанка, крапанка й драпанка.

Крашанка

Найдавніший спосіб. Наші пращури не заморочувалися, а обгортали яйця листками дерев, перемотували нитками та варили. У результаті на яйці з’являлися природні мотиви та кольори. І зараз дехто віддає перевагу цибулевому лушпинню, чаю та бурякові. Яйця виходять екологічними.

Писанка

Писанка – зазвичай робилася на подарунок. Аби її зробити, треба було розписати сире яйце різними візерунками та кольорами. Даруючи писанку, людині без слів бажають добра, здоров’я, щастя. Дослідники кажуть, що українська писанка має більше 100 символічних візерунків.

Крапанка

Цей вид великоднього яйця зробити дуже просто: яйце спочатку фарбується у якийсь колір, а потім розфарбовується за допомогою воску – краплинами, крапками, тощо.

Драпанка

Це яйце виходить святковим за рахунок візерунків, які вишкрябуються голкою, ножем або шилом на шкаралупі. Для того, аби отримати більш виразний малюнок, яйце заздалегідь фарбується у темний колір.

Однин з найпопулярніших символів, який наносили на яйця, - Дерево життя. Малюють вишню, калину, яблуню. Мотив виноградної лози – це вірність, а слива – мудрість та здоров’я.

Хрест символізує створення світу. Вертикальна лінія – це небо та духовність, а горизонтальна – землю.

Трикутник зустрічається часто у орнаментах. Це поєднання землі, води й вогня.

Вірять, що, отримавши перше яйце у подарунок, треба загадати бажання. І якщо у серці панує віра та кохання, то воно обов’язково здійсниться.

0 комментариев

Украина онлайн